Direkt Pano İçi Yangın Söndürme Sistemi

Elektrik pano içleri için yangın söndürme sistemleri

Pano İçi Söndürme Sistemi Nedir? 

Kendi kendine harekete geçen yangını başladığı yerde bitiren esnek kırmızı algılama hortumu bulunan otomatik bir sistemdir.  Algılama hortumunu en iyi şekilde çalışmak üzere, polimer karışımı maddelerden yapılmıştır.Yangın alanını sayılı yerden değil, algılama hortumunun geçtiği her yerden koruma altına alır. Bu sistem tek başına çalışılabilmesi yanında bir alarm sistemi ile veya bir sistem kapatma şalteri ile de çalışabilir. Bu özellikler tüm riskleri ortadan kaldırır.


Neden bu kadar çok etkilidir ?
 
Çünkü algılama hortumu, korunacak yerin her tarafından geçtiği için çıkan yangını merkez yeri, yani ilk çıktığı yerden algılayıp söndürür. Algılama hortumu nem, pislik ve düzensiz hava akımından etkilenmez. Her koşulda algılama işini yapar. Basınçlandırılmış algıla hortumu, korunan alanın içine yerleştirilir. Yangın anında, yangın kaynağının bulunduğu taraftaki hortum küçük yangını hissedince erir ve patlar. Patlayan yerden söndürme maddesi tahliye olur ve yangını daha küçük alev halinde iken söndürür. İsteğe bağlı olarak adapte edilen alarm sistemi de devreye girer. Sistem çok çeşitli boyutlarda ve uzunlukta kurulabilir.

 

Direct Sistem

Direct sistemde, içinde söndürücü madde bulunan yangın söndürücü gövdesi ve algılama hortumu bulunmaktadır. Algılama hortumu, en uç noktasına kadar nitrojen gazı ile basınçlandırılmış olup, alevi algıladığı noktadan patlar ve nozul görevi görerek, yangın söndürücü gövdesi içinde bulunan söndürme maddesini yangının başladığı alana boşaltır. Çok küçük bir alevden erken algılama yaparak devreye girmesi sebebi ile yangının vermiş olduğu hasar seviyesini minimuma indirmektedir. 

 

Indirect Sistem
 
Bu sistemde direct sisteme ilave olarak, boşaltma nozulları, kollektör ve manuel çalıştırma tertibatı bulunmaktadır. Algılama hortumu nitrojen gazı ile basınçlandırılmış olup, basınç seviyesi söndürme maddesinin içinde bulunduğu yangın söndürücü gövdesinin basıncı ile balanslıdır. Sistemde, algılama hortumu alevi algılamakta ve algıladığı noktadan patlayarak yangın söndürcü gövdesi içinde bulunan söndürme maddesini kollektör vasıtası ile boşaltma nozullarına ulaştırmaktadır. Her iki sistemde de manometre bulunmakta olup, sistem basıncı gözlemlenebilmektedir.

Kullanım Alanları

  • Elektrik Panoları
  • UPS Kabinleri
  • Telefon Santralleri Kabinleri
  • Zırhlı Araç Motor Bölmeleri
  • Hassas Elektronik Cihazlar

Pano İçi (Mikro) Söndürme Sistemleri Diğer Ürünlerimiz